FYZIOTERAPIE
Fyzioterapeutické služby jsou zaměřeny na léčbu a prevenci pohybových problémů. Díky individuálnímu přístupu a široké škále terapeutických technik pomáháme zlepšit mobilitu, zmírnit bolest a zvýšit kvalitu života klientů.
Pro zlepšení vašeho pohybového aparátu, fyzické kondice, pohybových schopností i psychického zdraví využíváme následující metody:
Viscerální manipulace
Terapeutická metoda zvaná Viscerální manipulace byla vytvořena a je neustále rozvíjena světově uznávaným francouzským osteopatem a fyzioterapeutem J.P. Barralem. Ten si všiml oboustranného propojení mezi vnitřními orgány (viscera) a pohybovým aparátem.
Cílem této metody je obnovit jemnými manuálními technikami normální pohyblivost (mobilitu), napětí (tonus) a vlastní tkáňový pohyb (motilitu) vnitřních orgánů, okolních pojivových tkání a dalších oblastí těla, ve kterých je fyziologický pohyb narušen.
Terapeut určitými specifickými technikami vytestuje oblast s největším napětím a následně jemným cíleným působením tuto oblast uvolňuje.
SPS metoda (dříve SM systém)
Jde o systém cviků sestavených Dr. Smíškem, kdy s pomocí speciálních pomůcek ( gumové lano, pružná podložka, hole) dochází během cvičení k aktivaci spirálních svalových řetězců, které bývají obvykle oslabené (např. šikmé břišní svaly) a zároveň k útlumu vertikálních svalových řetězců, které naopak bývají ve velkém napětí ( např. svaly podél páteře).
Cvičením dochází k úpravě těchto dysbalancí a také k protažení páteře směrem vzhůru, k oddálení obratlů a odlehčení tlaku na meziobratlové ploténky a klouby, což umožňuje jejich lepší výživu, regeneraci a léčbu.
Tato metoda je vhodná pro všechna vertebrogenní onemocnění (bolesti zad, pooperační stavy, skoliozy, výhřezy plotének...), artrozy velkých kloubů, stavy po výměně kloubů apod. a praktikovat ji mohou lidé všech věkových kategorií.
Kraniosakrální terapie
Jde o terapii, která pracuje s kraniosakrálním systémem. Název kraniosakrální je odvozen od latinského názvu lebky (cranium), kde systém začíná a latinského názvu kosti křížové (sacrum), kde systém končí.
Protože kraniosakrální systém zahrnuje mozek, míchu, přes nervy vycházející z míchy i vzdálenější oblasti těla, může Kraniosakrální terapie pozitivně ovlivnit široké spektrum obtíží-bolesti hlavy, bolesti šíje, zad, sinusitidy, závratě, hučení v uších, alergie, poruchy spánku, stavy hormonální nerovnováhy, poruchy zraku, sluchu, deprese, úzkostné stavy, bolesti pohybového aparátu, potíže s čelistním kloubem atd. Díky tomu, že ovlivňuje činnost mozku, je také úspěšná u dětí s poruchami učení, s ADD, ADHD (udává se 50-60% úspěšnost), s autistickými projevy, s epilepsií.
Ošetření probíhá tak, že klient leží v pohodlném oblečení na lehátku. Terapeut nejdříve jemným přikládáním svých rukou na určitá místa na klientově těle vyšetří kvalitu jeho kraniosakrálního rytmu a následně stejně jemným přikládáním svých rukou na předem určená místa uvolňuje napětí v těle klienta a umožňuje tak znovuobnovení toku mozkomíšního moku do všech částí kraniosakrálního systému. Po celou dobu ošetření vnímá klientovo tělo a doprovází ho při jeho vlastní cestě ke zdraví.
Senzomotorická stimulace (SMS)
Jde o soustavu balančních cviků prováděných v různých posturálních polohách, často s použitím různých balančních pomůcek.
Pomocí SMS lze dobře ovlivnit nejčastější pohybové aktivity člověka (sed, stoj, chůze). Cviky prováděné ve vertikále umožňují rozbití špatných pohybových stereotypů a dosažení rychlé a automatické aktivace svalů potřebné pro správné držení těla ve stoji, v sedě a pro zlepšení stability a chůze.
Toto cvičení je vhodné jako léčba i prevence úrazů, bolestivých syndromů vzniklých na základě vadného držení těla, při poruchách rovnováhy apod.